You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Loading...

  • 2021-03-25
"(...) papier przepada jak liście,
Pozostawując same wielkie słowa..."
C.K.Norwid

Inicjatorka Lirycznych Spotkań z Norwidem, Wioletta Kołecka - polonistka z III Liceum Ogólnokształcącego w Koninie - wspomina kolejne edycje konkursu, jako wydarzenia mające na celu kultywowanie dzieła jednego z najoryginalniejszych i najbardziej europejskich  twórców w historii naszej kultury, Cypriana Kamila Norwida - poety, filozofa, tłumacza, rzeźbiarza, malarza, znawcy muzyki, eseisty. Konkurs jest współorganizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Z. Urbanowskiej w Koninie i III Liceum Ogólnokształcące im. C.K. Norwida w Koninie. W tym roku, w dniach 22-24 marca, w formie online, odbyła się jego jubileuszowa 15 edycja.

Pierwsze spotkanie z poezją Wieszcza było wydarzeniem kulturalnym towarzyszącym uroczystości nadania imienia Poety III Liceum. W ciągu 15 lat konkurs - adresowany pierwotnie do uczniów liceów konińskich - zyskał liczne grono sympatyków - młodych czytelników i recytatorów z Konina i powiatu konińskiego.

Cyprian Kamil Norwid to "wirtuoz ciszy, mistrz od zamyślenia" dyskretnie obecny, zapraszający do wolnego dialogu i pokładający niezmiennie nadzieję w "późnym wnuku".

Recytacja  poezji jest formą interpretacji myśli w nią wpisanej, świadectwem  więzi łączącej poetę i jego czytelnika. Tegoroczni recytatorzy dowiedli, że dzieło Norwida jest przestrzenią rozległą, piękną, w której wciąż jest tak wiele do odkrycia.

W imieniu organizatorów dziękujemy reprezentantom: I LO im. T. Kościuszki w Koninie, II LO im. K.K. Baczyńskiego w Koninie, III LO im. C.K. Norwida, ZSEU w Żychlinie, ZSOT w Sompolnie, Młodzieżowego Domu Kultury w Koninie oraz ich opiekunom za przygotowanie recytacji i przedstawienie jej w wersji video. Dzięki Waszej pracy i kreatywności mogliśmy wziąć udział w Święcie Poezji.

O sposobie odbioru nagród i wyróżnień poinformujemy uczestników i opiekunów indywidualnie.

Zapraszamy za rok na XVI Liryczne Spotkania z Norwidem.

Protokół Komisji konkursowej powiatowego konkursu recytatorskiego XV Liryczne Spotkania z Norwidem 2021